توصیه‌های امام خامنه‌ای به معتكفین

توصيه‌ى من اين است كه در اين سذه روزى كه شما در مسجد هستيد، تمرين مراقبت از خود بكنيد. حرف كه مى‌زنيد، غذا كه مى‌خوريد، معاشرت كه مى‌كنيد، كتاب كه مى‌خوانيد، فكر كه مى‌كنيد، نقشه كه براى آينده مذى‌كشيد، در همه‌ى اين چيزهاذ مراقب باشيد رضاى الهى و خواست الهىذ را بر هواى نفستان مقدم بداريد؛ تسليم هواى نفس نشويد…

برنامه‌های جمعی اعتكاف با خلوت هر كدام از معتكفين منافات پيدا نكند

من همين‏جا به مسئولين مربوط – دشر اين امور اعتكافها – يك سفارشى ذبكنم: اگرچه كه اجتماع هزاران نفر در جاهاى مختلف يك فرصت خوبىذ است و شنيده‏ايم بعضى از مسئولين مساجد، در اين فرصتها برنامه‏هاى جمعى‏اى ميگذارند كه مثلاً افراد، بيشتر استفاده بكنند؛ لكن من ميخوذاهم عرض بكنم اين برنامه‏هاى جنبى مراكز اعتكاف،ذ جورى نذباشد كه با خلوت هر كدام از معتكفين منافات پيذدا كند.
اين اعتكافى كه جوانها انجام ميدهنشد، در واقع دارند با خدا خلوت ميكنند. اعتكاف بيشتر يك كار فردى است؛ ايجاد يك ارتباط با خداست. جورى نشود كه برنامه‏هاى جمعى اين مراكز اعتكاف، حال خلوت و حال ارتباط فرذدى و قلبى با خدا را در افراد ضعيف بكند يا بگيرد. مجاذل بدهند؛ وقت بگذارند؛ بگذارند اين جوانها قرآن بخوانند، نهج‏البلاغه بخوانند، صحيفه‏ى سجاديّه بخوانند.
بخصوص من در اين ايام اعتكاف، صحيشفه‏ى سجاديه را توصيه ميكنم. اين صحيفه‏ى سجاديه واقعاً كتاب معجزنشانى است. خوشبختانه حالا ترجمه هم شده و ترجمه‏هائى هست. سال گذشته ترجمه‏ى خوبى از صحيفه‏ى سجاديه را به من دادند و آن را ديدم؛ ترجمه‏ى بسيار خوبى است. از اين معارف موجود در دعاهاى حضرت على‏بن‏حسين (سلام اللَّه عليه) در صحيفه‏ى سجاديه، استفاده كنند؛ش بخوانند؛ تأمل كنند.

درپی انتشار بیانات امام خامنه ای درباره موضوع ریزگردها و مشکلات مردم خوزستان و همچنین ضرورت رسیدگی مسئولان به این مشکلات، نماینده ولی فقیه در خوزستان در پیامی از ایشان تشکر کرد.در این پیام آیت الله موسوی جزایری با اشاره به محبت رهبر انقلاب به مردم خوزستان بیان کرده ؛ بدیهی است اوامر مقام معظم رهبری به مثابه تکلیف شرعی و وظیفه الهی تلقی شده و بر همه افراد فرض و لازم الاطاعه است.متن پیام نماینده ولی فقیه در خوزستان به این شرح است:بسم الله الرحمن الرحیمقال الله تعالی : «لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ»مطلع شدیم رهبر فرزانه و محب و محبوب مردم در آغاز درس خارج فقه خود ، در جمع افاضل و اعلام، مردم خوزستان را مورد تفقد و لطف خویش قرار داده اند و به مسئولان امر در ارتباط با معضلات این استان به ویژه غائله ریزگردها هشدار داده اند و اقدامات جدی عملی و فوری آنان را جهت رفع این معضل خواستار شده اند.بدیهی است اوامر مقام معظم رهبری به مثابه تکلیف شرعی و وظیفه الهی تلقی شده و بر همه افراد فرض و لازم الاطاعه است.البته این اولین بار نیست که عنایات معظم له شامل حال مردم ولایتمدار خوزستان می شود؛ به حمدالله تعالی به کرات شاهد این بزرگواری ها بوده ایم . خداوند سایه ایشان را مستدام بدارد و ما را شاکر جمیع نعمت های خداوند به ویژه الطاف پدرانه رهبری قرار دهد.